Nyheder

Black Belt Camp 2019

40 deltagere var på måtterne, da Black Belt Camp var tilbage i Hedensted den 16. marts. De havde tilmeldt sig vores årlige kursus, hvor det er sortbælterne, der står for undervisningen (og dermed ikke vores cheftræner, som går med rødt/hvidt bælte).

Af pladshensyn var deltagerne delt op, så de yngste (under 15 år) trænede først på dagen – og derefter seniorerne.

Træningen bød både på Ju-Jitsu MED og UDEN kast, så alle vores medlemmer kunne deltage.

I løbet af dagen blev der bl.a. trænet, hvordan der kan hjælpes, hvis en anden person bliver overfaldet. Altså, hvordan vores medlemmer kan træde til, når andre mennesker er i nød. Derudover stod der fx forsvar mod knivangreb, liggende forsvar og frigørelsesteknikker på dagens program. Så hvis du deltog i kurset, vil det være ganske naturligt, at du ikke kan huske det hele :-)

Det er niende år i træk, at vi afholder Black Belt Camp, så kurset har 10-års jubilæum i 2020. Hvordan vi markerer det, er ikke fastlagt endnu.

På billedet ses dette års instruktører (fra venstre): Sensei Søren K. Sørensen (Hedensted), Sensei Hanne L. Pedersen (Hedensted/Randers), Sensei Poul T. Mikkelsen (Randers) og Sensei Danny ”Capone” Jørgensen (Hedensted).

Top