Nyheder

Opvisning i selvforsvar i Hedensted

Fredag den 17. august gav vi en fin opvisning kl. 18.45-19.00, hvorefter mange var på måtten for at prøve selv. Rettelse: der var RIGTIG mange, som prøvede selv. Folk stod flere gange i kø for at komme på måtten!

Vores folk havde travlt helt frem til kl. 21.10. Arrangementet sluttede kl. 21.00, men vi havde en udfordring med at få lukket ned pga. den store interesse. Heldigvis kunne vi fortælle, at vi tilbyder gratis prøvetimer i de kommende to uger. Så kan de komme hen i vores klublokaler på Thorsvej 1 og prøve mere effektivt selvforsvar.

Se mere om gratis prøvetimer i selvforsvar HER >

StreetAttack og Open by Night

Arrangementet foregik samme aften som Open by Night, så der var mange mennesker i byen. Udover Ju-Jitsu, kunne de mange mennesker bl.a. også se – og prøve – BMX, Parkour, breakdance og skateboards.

DGI og Hedensted Ungdomsskole stod bag arrangementet, der havde fokus på street idræt. Det hele foregik på Bytorvet og den nye Bypark.

Opvisningsholdet

Vores opvisningshold bestod af Sensei Danny Jørgensen, Sebastian Mortensen, Joachim Hansen, Noah Rønnow, Malthe Rønnow, Victoria Arknæs og Nicoline Mott. Cheftræner Finn Jensen speakede til opvisningen, så publikum fik information om, hvad der foregik.

Udover opvisningsholdet kom flere af vores medlemmer og hjalp med undervisningen af de mange drenge og piger, der ville prøve lidt selvforsvar. Og så skal vi huske, at Torben Hedegaard stod for en vigtigt transport … måtterne.

Alt i alt er fedt arrangement, der overgik vores forventninger.

Vil du prøve selvforsvar?

I august giver vi gratis prøvetimer. Se mere om gratis prøvetimer i selvforsvar i Hedensted HER >

Top