Nyheder

Generalforsamling i Horsens

Medlemmerne er ved at indfinde sig til generalforsamlingen i Horsens Jiu-Jitsu Klub.

”Det bliver en beretning fra en tilfreds og meget glad formand”. Sådan indledte Finn Jensen sin beretning på generalforsamlingen for Horsens Jiu-Jitsu Klub den 12. februar. Han kunne bl.a. glæde sig over hele 25 fremmødte medlemmer, som gerne ville høre om klubbens tilstand og planer for fremtiden.

De fremmødte kunne høre om et stigende medlemstal. Et tal, der ikke har været højere i mange år. Det stigende medlemstal og forskellige aktiviteter har også bidraget til, at klubben har haft et rigtig godt år økonomisk – med et pænt overskud.

Hvad angår arrangementer, så var 2015 et travlt år. Fx var det internationale kursus i april det største kursus i Horsens i mere end 10 år.

Bestyrelsen har ambitioner for klubben, så formanden gjorde det klart, at fremtiden bliver endnu sjovere for klubbens medlemmer.

I forbindelse med valg af bestyrelse, blev der valgt to nye medlemmer ind. Den nye bestyrelse ser således ud:

  • Finn Jensen, formand
  • Anita Rasmussen, kasserer
  • Betina Dammand, sekretær
  • Jimmy Nielsen, bestyrelsesmedlem
  • Ole Christian Olesen, bestyrelsesmedlem

På revisorposten var der genvalg til Søren K. Sørensen.

Top