Nyheder

Black Belt Camp IV, Horsens

 

Super lørdag!

Årets Black Belt Camp blev en stor succes. Med 54 deltagere på måtten, var vi nøjagtig lige så mange som sidste år.

 

Deltagerne var delt op i tre grupper – en juniorgruppe og to seniorgrupper (inkl. enkelte juniorer). Instruktørerne var fire af sortbælterne fra vores tre klubber.

 

Sortbælterne var Sensei Hanne L. Pedersen (2. Dan, Hedensted/Randers/Horsens), Sensei Poul T. Mikkelsen (1. Dan, Randers), Sensei Danny Jørgensen (1. Dan, Hedensted) og Sensei Mikkel B. Rasmussen (1. Dan, Horsens).

 

Undervisningen

Undervisningen bød bl.a. på forsvar imod spark, forskellige afslutninger, forsvar med kort stok og frigørelsesteknikker. Dermed var der en række ting, som deltagerne efterfølgende kan benytte sig af til både det faste pensum og den valgfrie del.

En rigtig god stemning

Arrangementet er en rigtig god mulighed for, at vores medlemmer kan mødes på tværs af de tre klubber. Det giver en rigtig god stemning, der selvfølgelig er med til at gøre dagen ekstra god. Både deltagere og instruktører mødte da også op i godt humør – og det blev kun bedre i løbet af dagen.

 

Hvis du træner i en af vores klubber, så kan vi helt klart anbefale dig, at deltage næste år. Black Belt Camp har nemlig udviklet sig til en årlig begivenhed, som du nødig skulle gå glip af.

 

Næste år: Black Belt Camp V

Et lille jubilæum kan vi næsten godt kalde det. I hvert tilfælde vil næste års Black Belt Camp være det femte i rækken. Hvad det så vil komme til at betyde for dagen? Det skal vi nok vende tilbage til :-)

 

Se billeder fra dagen her >

 

Se film fra Black Belt Camp på vores YouTube kanal >

Top